králík
Rozmnožování a odchov králíků
Výběr chovného kmene
V tomto článku bych rád stručně nastínil výběr prvních králíků, které nakupujeme na výstavě, nebo přímo u chovatele. O výběru králíků z vlastního odchovu, resp. o řízení selekce, bude napsán článek později. Abychom mohli začít s chovem, musíme se tedy poohlédnout a vybrat si správné chovné kusy - jak samice, tak i samce. Rozhodneme-li se pro chov králíků na výstavní účely, pořídíme celý…
Říje
Celou kapitolu o rozmnožování považuji za velice důležitou a zásadní. Znalosti, které načerpáte právě v těchto kapitolách, jsou potřeba pro získávání velkých vrhů, dobrou ochotu ke skoku a pravidelné zabřezávání, správný vývin mláďat v těle samice i pro zdárné kocení. Proto, prosím, věnujte právě těmto kapitolám náležitou pozornost. Jako první si povíme něco o říji…
Připouštění
Je-li samice v říji a Vy již toužíte po tom, aby po kotci běhali mladí králíci, nezbývá nic jiného, než samici připustit samcem – bez toho to nejde. Ve volné přírodě králíci žijí ve skupinách a samec si může „skočit“ kdy chce. Naneštěstí v domácích chovech máme samce a samice ustájeny odděleně a tudíž můžeme páření korigovat.
Březost
Po úspěšném připouštění, při kterém samice „zabřezne“, čili otěhotní, nastává další pohlavní cyklus a to březost. Březost je období vývinu plodů od připouštění samice až po porod, které trvá průměrně 31 dní. Tato doba závisí na velikosti vrhu. Nosí-li samice v sobě velké množství mláďat (8 a více), bude tato doba o pár dní kratší. Samozřejmě to funguje i naopak – při…
Falešná březost
Neobvyklým pohlavním obdobím, který se opravdu objevuje u samic jen zřídka, je falešná březost, odborně PSEUDOGRAVIDITA. Jedná se o cyklus, který je vyvolán hormonální změnou v samičím těle, většinou se s ním setkáváme okolo 14.-19. dne po připouštění. V této době samice vehementně hrabe v podestýlce, staví hnízdo, trhá do něj srst, zkrátka se připravuje na kocení, které normálně přichází po cca 31. dnech.…
Kotiště - ANO či NE?
Koticí budka, umělé hnízdo, kotiště. Všechny tyto názvy, které představují jednu a tu samou věc, jsou většině chovatelů králíků velice známé a řada z nich na ně nedá dopustit. Vyjma velkochovů a lidí, kteří chovají králíky také na roštech a kotiště tudíž musí mít, si ostatní drobnochovatelé neuvědomují nevýhody, které tato pomůcka má…
Kocení
Odchov osiřelých mláďat
Byl bych velmi nerad, kdyby níže uvedené řádky někdo potřeboval nutně čísti. Bohužel stane se, že mláďata o matku přijdou, nebo se samice přestane o své potomky starat a v takové situaci nezbude nic jiného, než si tento článek pročíst. Ať to či ono, v takovém případě potřebují naší pomoc, aby dorostla a odchov proběhl bez větších úhynů. Máme-li v chovu jinou samici…
Odstav
Pokud se nám vyhnuly již zmíněné nepříjemnosti s kocením, špatným odchovem, tak se mláďata jistě dobře vyvíjí. Už po 9 dnech začínají vidět a kolem 20. dne začínají též vylézat z hnízda a hledat si vlastní potravu. V této době musíme být více než dosti obezřetní, abychom se vyvarovali krmným chybám
Odstavem máme nejkritičtější období života králíků za sebou, ale stále nás čeká mnoho práce a nervů. I když několik týdnů po odstavu jsou ve většině případů mladí králíci v pořádku, nehrozí jim nebezpečí v podobě kokcidiozy a trávicích problémů, jako před a těsně po odstavu, tak i nyní naneštěstí musíme dodržovat určitý systém a pokyny. Odměnou nám bude nulový úhyn, výborné přírůstky…